Arthrotec – jak stosować, objawy, skutki uboczne, powikłania.

Aborcja w Polsce od 1993 roku jest nielegalna – bez wskazań prawnych lub medycznych. Oznacza to, że osoby będące w niechcianej ciąży, pozostawione są bez żadnej opieki. Farmakologiczne przerywanie ciąży staje się w Polsce coraz bardziej popularne, ponieważ ma wiele zalet. Wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia i wystąpienia groźnych powikłań.

Co to jest Arthrotec?

Arthrotec przeznaczony jest do stosowania w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz sztywniejącego zapalenia stawów kręgosłupa. Lek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zawiera dwie substancje czynne: diklofenak i mizoprostol. 

Arthrotec jest lekiem wydawanym na receptę. Dostępny jest w dwóch wersjach: Arthrotec 50 i Arthrotec 75. Liczby te oznaczają ilość diklofenaku w każdej tabletce, natomiast ilość mizopstolu jest taka sama – 200 mcg. 

Ma formę tabletek, z których jedna zawiera 50 mg mizoprostolu. Z tego powodu ma także działanie poronne.

Arthrotec jak wyglada – opis wyglądu tabletki, kolor, symbol itp. 

Tabletka Arthrotecu ma kształt koła i około 11 mm średnicy. Z jednej strony tabletki znajduje się symbol 4 liter A i liczba 50 na środku. Z drugiej strony jest napis SEARLE, a pod nim liczba 1411. Tabletka ma kolor biały i składa się z małej tabletki diklofenaku, która pokryta jest cienką warstwą mizoprostolu. Można to wyraźnie zobaczyć, przełamując tabletkę na pół. Mizoprostol jest miękki i bez problemu rozpuści się albo pokruszy, łatwiej niż diklofenak. 

Kup tabletki poronne w tabletki-poronne-sklep.org

Arthrotec – jak stosować?

Dawkowanie tabletek poronnych zależne jest od długości ciąży, którą ustala się na podstawie daty ostatniej miesiączki, badania ginekologicznego oraz badania USG. Nie jest to wymagane, jednak pozwala wykluczyć ciążę pozamaciczną.

Aby przeprowadzić aborcję z pomocą Arthrotecu, należy zażyć 12 tabletek, w następujący sposób:

 • 4 tabletki trzeba włożyć pod język i trzymać je przez co najmniej 30 minut. Po tym czasie należy wypluć resztki, które nie uległy rozpuszczeniu, ponieważ zbyt duża ilość diklofenaku może uszkodzić nerki albo wątrobę,
 • po 4 godzinach należy włożyć kolejne 4 tabletki pod język i trzymać je tam przez 30 minut,
 • po kolejnych 3 godzinach trzeba włożyć ostatnie 4 tabletki na przynajmniej 30 minut.

Tabletki najlepiej wkładać pod język, ponieważ uniemożliwi to wykrycie mizoprostolu w przypadku konieczności udania się do szpitala. Nie wykonuje się testów na obecność mizoprostolu we krwi, dlatego też nie można udowodnić, że kobieta próbowała przeprowadzić aborcję. 

Ważne, aby zażyć wszystkie 3 dawki lekarstw, nawet jeżeli w międzyczasie zacznie się krwawienie i dojdzie do aborcji. Dwie kolejne dawki pozwolą na oczyszczenie się macicy do końca i zminimalizują konieczność interwencji lekarskiej po aborcji.

Aborcja farmakologiczna w drugim trymestrze ciąży ma wyższy odsetek niepowodzeń oraz skutków ubocznych, niż chirurgiczna. Jednak zastosowanie mifepristonu i mizoprostolu zwiększa powodzenie aż do 92% – bez kobiecości interwncji lekarza. 

Czego można się spodziewać?

Zazwyczaj krwawienie zaczyna się w ciągu od 4 do 6 godzin od zażycia pierwszej dawki, jednak może pojawić się później. Pojawią się skurcze, ból oraz krwawienie silniejsze, niż podczas okresu, a także organizm będzie wydalał skrzepy. Im ciąża jest starsza, tym silniejsze będą skurcze oraz krwawienie. Może pojawić się także biegunka, wymioty, mdłości, gorączka oraz dreszcze, co jest zupełnie naturalne po zażyciu mizoprostolu. Po wystąpieniu nudności można zażyć środek przeciwwymiotny. Sprawdzi się również gorzka herbata. Mizoprostol wchłania się po 30 minutach, więc jeśli wymioty nastąpią wcześniej, należy przyjąć kolejną dawkę leku. 

Jeśli aborcja powiodła się, krwawienie i skurcze stopniowo ustępują. Z reguły krwawienie trwa od 1 do 4 tygodni, a czasem dłużej i zmniejszając się w tym czasie stopniowo. Pierwszy okres następuje w ciągu 4 do 6 tygodni po przeprowadzeniu aborcji, a czasem nawet później. 

Jak długo utrzymuje się w organizmie?

Jego działanie utrzymuje się przez około 3 godziny. W 90% wiąże się z białkami osocza i jest szybko metabolizowany do kwasu mizoprostolowego, będącego głównym czynnym metabolitem we krwi. Około 73% dawki wydalane jest z moczem, a reszta z kałem.

Jak dlugo rozpuszcza sie arthrotec w pochwie?

Zaleca się stosowanie Arthrotecu pod język nie tylko ze względu na to, że istnieje wtedy niewielkie ryzyko wykrycia go podczas pobytu w szpitalu czy konsultacji lekarskiej. W pochwie może rozpuszczać się nawet do 4 dni. W takim przypadku przed koniecznością wizyty u lekarza, należy najpierw usunąć pozostałości leku.

Czy Arthrotec może nie zadziałać?

Arthrotec zawiera substancje poronną (mizoprostol), która sama w sobie może nie wywowałać poronienia. W celu przeprowadzenia aborcji farmakologicznej z użyciem mizoprostolu, podaje się najpierw mifepriston. W przypadku zażycia takiej kombinacji leków, skuteczność aborcji medycznej wzrasta aż do 99%.

Gdzie kupić taki zestaw? Substancje te dostępne są na https://tabletki-poronne-sklep.org/.

Arthrotec nie zadziałał – co dalej?

Jeżeli po zażyciu tabletek krwawienie nie wystąpi albo jeżeli test ciążowy będzie pozytywny (wykonany po ponad 3 tygodniach od aborcji) możliwe, że:

 • leki, które zostały użyte nie były oryginalne; na czarnym rynku bardzo łatwo trafić na oszustów; jeśli nie wystąpiły skurcze, dreszcze, ból, mdłości lub gorączką, prawdopodobnie leki te nie zawierały mizoprostolu,
 • sam mizoprostol skuteczny jest w około 94% przypadków; zabieg można powtórzyć po 3 dniach,
 • może okazać się, że kobieta w ciąży pozamacicznej, która rozwija się na zewnątrz macicy; w takim przypadku mizoprostol nie jest skuteczny i należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Zażyłam Arthrotec i urodziłam

W przypadku niepowodzenia aborcji, istnieje ryzyko urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi. Może także okazać się, że płód obumarł. W takim przyoadku konieczna jest konsultacja lekarska i przeprowadzenie badania USG. Istnieje szansa, że dziecko urodzi się zdrowe.

Co to jest mizoprostol?

Mizoprostol to syntetyczny analog prostaglandyny E1, która powoduje skurcze myometrium przez interakcję z recpetorami w komórkach miomterium. Taka interkacja powoduje m. in. spadek wapnia, czego skutkiem jest skurcz mięśni. Mizoprostol powoduje zmiękczenie szyjki macicy, przez co kurczy się ona i wydala to, co znajduje się w środku. Stosuje się go przy indukcji porodu, sztucznym albo naturalnym poronieniu, a także aby zapobiec krwotokom poporodowym.

Związek ten cechuje się odpornością metaboliczną, dzięki czemu ma przedłużone działanie. Wchłania się przez powierzchnię ślużowki, dlatego może być podawany różnymi drogami. 

Mizoprostol znajduje się na liście leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która obejmuje najbardziej bezpieczne a zarazem skuteczne i ważne substancje w systemie ochrony zdrowia. Mizoprostol znajduje zastosowanie także w przypadku poronienia zatrzymanego, obumarcia płodu czy nieskończonego procesu terminacji ciąży. Kluczowym czynnikiem, który wpływa na przebieg oraz skuteczność procesu jest jakość tabletek, odpowiednia dawka substancji czynnych, odpowiednie metody produkcji, a także magazynowania i transportu.

Powikłania po mizoprostolu 

Po wystąpieniu poniższych objawów, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem:

 • silne krwawienie, trwające dłużej niż 2 godziny bez przerwy, wymagające zużycia więcej niż 2 największych rozmiarów podpasek na godzinę,
 • temperatura 38° Cesjusza utrzymująca się przez 24 godziny po zażyciu leków albo gorączka 39°, która wystąpi w którymkolwiek momencie aborcji,
 • ból w podbrzuszu, który nie ustępuje lub nasila się w ciągu kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu i nie ustępuje nawet po przyjęciu lekarstw,
 • pojawienie się wydzieliny z pochwy o dziwnej konsystencji, kolorze albo nieprzyjemnym zapachu.
 • kup subskrypcje

W przypadku udania się do lekarza można powiedzieć, że wystąpiło poronienie. Po przeprowadzeniu aborcji medycznej oraz poronieniu następują takie same objawy, zatem lekarz zastosuje odpowiednie leczenie, jak w przypadku poronienia. 

Środki przeciwbólowe 

Najskuteczniejszym środkiem przeciwbólowym w przypadku silnych skurczów po zastosowaniu mizoprostolu jest ibuprofonem. Można użyć także niesteoridowych leków przeciwzapalnych, takich jak paracetamol albo diklofenak. Ulgę może przynieść także przyłożenie do brzucha butelkę z ciepłą wodą. Warto dokładnie zapoznać się z ulotką załączoną do leku przeciwbólowego i wiedzieć jaka jest maksymalna dawka do przyjęcia. 

Przeciwskazania do stosowania mizoprostolu

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania tej substancji:

 • podejrzenie/diagnoza ciąży pozamacicznej,
 • uczulenie na mizoprostol,
 • przy założonej wkładce domacicznej należy wykluczyć pozamaciczną ciążę i usunąć wkładkę przed zastosowaniem mizoprostolu,
 • poważne problemy ze zdrowiem, np. choroby serca, zaburzenia krzepliwości krwi, ciężka niedokrwistość,
 • ciężka astma lub przewlekłe leczenie kortykosteroidami.

Jak ocenić skuteczność aborcji?

Zazwyczaj 75% aborcji następuje w ciągu doby od podania tabletekSam przebieg, czyli krwawienie, skurcze oraz widok wydalonego pęcherzyka ciążowego oznacza, że proces prawdopodobnie się powiódł. W 6 tygodniu ciąży zarodek ma 6 mm, w 9 ma 16 mm, a w 12 tygodniu ma około 65 mm. 

Potwierdzeniem zakończenia ciąży jest pomiar (dwukrotny) hormonu beta hCG w odstępie 3 dni lub wykonać USG po 10 dniach od zażycia tabletek. Konsultacja lekarska po aborcji nie jest konieczna, o ile wystąpiły wszystkie powyższe objawy, a także nie pojawiły się żadne wymienione powikłania.

Jeśli jednak objawy ciąży w dalszym ciągu utrzymują się, nie wystąpiło krwawienie lub było bardzo skąpe, prawdopodobnie ciąża nie została przerwana. W takim przypadku wskazane jest badanie ginekologiczne, które ustali czy w macicy znajdują się tkanki płodu.

Będąc w niechcianej ciąży, można wybrać opcję aborcji farmakologicznej, którą przeprowadza się w domowym zaciszu. Warto jednak mieć pod ręką telefon, aby w razie ewentualnych komplikacji natychmiast wezwać pomoc. 

Przeczytaj również:

 • Mifepriston – najważniejsze informacje o leku
 • Informacje na temat tabletek poronnych