Cytotec. Działanie i najważniejsze informacje na temat leku.

cytotec

Wstęp

Cytotec to lek o kilku zastosowaniach. Już od lat jest wykorzystywany przy aborcji farmakologicznej. Jego cena jest niższa niż cena specjalistycznego, często nieumiejętnie wykonywanego i nielegalnego w Polsce zabiegu aborcji. Cytotec jest również zdecydowanie bezpieczniejszą formą. Zgodnie z wytycznymi WHO tą metodą można samodzielnie przerwać ciążę do dwunastego tygodnia nie ryzykując zdrowiem. Poniżej przedstawione informacje dokładnie opisują działanie i wygląd specyfiku. Artykuł zawiera najważniejsze informacje dotyczące zagrożeń jakie może wywołać przedawkowanie cytotecu oraz opisuje sposób jego przyjmowania.

Cytotec. Do czego służy ten lek i jak wygląda?

Cytotec (występuje również pod nazwą Misoprostolum) jest to lek, który hamuje wydzielanie soku żołądkowego oraz przyspiesza proces regeneracji żołądka. Docelowo zapobiega owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy powstałym w trakcie leczenia NLPZ.  Ma on również inne przeznaczenie – jest stosowany jako tabletka wczesnoporonna. Najczęściej brany między siódmym a dziewiątym tygodniem ciąży, jest w stanie wywołać poronienie. Jest to lek stosowany jako aborcja farmakologiczna, ponieważ nie sprawia większego zagrożenia życia i zdrowia dla kobiety decydującej się na ten sposób aborcji.

Lek występuje pod postacią tabletek, zapakowanych w blistry z folii aluminiowej. Całość znajduje się w tekturowym pudełku, pakowanym po trzydzieści lub pięćdziesiąt kapsułek. Są to białe tabletki o sześciokątnej formie, z przecięciem na środku i odpowiednią numeracją.

Kup tabletki poronne w tabletki-poronne-sklep.org

Cytotec czy Arthrotec co lepsze?

Arthrotec jest lekiem podawanym przy bólach stawów i zawiera silny środek przeciwbólowy. W porównaniu do Cytotecu jest on sporo tańszy, ponieważ opakowanie zawierające dwadzieścia tabletek kosztuje około pięćdziesięciu złotych. Jednakże jest to lek dużo słabszy, a efekt w postaci prawidłowo wykonanej aborcji farmakologicznej może nie równać się z oczekiwaniami – usunięcie ciąży może się nie powieść. Cechą Arthrocetu jest to, że można dostać go w większości aptek, często bez recepty, jednak w większości przypadków jest ona wymagana, ale nie jest trudno ją zrobić. Dlaczego w ogóle porównuje się te leki? Mimo wszystko najbardziej skuteczne będą oba lekarstwa, w przypadku, kiedy się je połączy z anty-hormonem. Wymieszanie Mifepristonu, czyli anty-hormonu dla progesteronu i Misoprostolu, który zawiera się w wymienionych wcześniej lekach, zapewnia aż 98% powodzenia, natomiast w przypadku skorzystania tylko z Misoprostolu liczba spada do 70%.

Jaką dawkę leku przyjmować i jak działa?

Aby prawidłowo wykonać aborcję farmakologiczną trzeba zadecydować, czy będzie się korzystało tylko z Cytotecu, czy będzie się go łączyło z Mifepristonem.

W pierwszym przypadku cztery tabletki należy włożyć między dziąsło a policzek, po czym odczekać około pół godziny i połknąć resztki leku, jeżeli ten całkowicie się nie rozpuścił. Po upłynięciu trzech godzin należy powtórzyć cały proces i tak co najmniej trzy razy, więc minimalna dawka Cytotecu wynosi dwanaście tabletek.

W drugim przypadku działanie będzie silniejsze, a więc najpierw należy połknąć, popijając wodą, jedną tabletkę Mifepristonu. Po upływie co najmniej doby, przyjmuje się Cytotec dokładnie tak samo, jak w pierwszym przypadku, jednak robi się to jeden raz – wykorzystuje się tylko cztery kapsułki.

Działanie powinno pojawić się zaraz po przyjęciu wszystkich dawek Cytotecu, jednak krwawienie może wystąpić nawet do dwóch dni po zażyciu leków.

Cytotec w szpitalu

Cytotec jest lekiem stosowanym w szpitalach, jednak bardzo rzadko i tylko wtedy, kiedy potrzebne jest jak najszybsze wywołania poronienia. Najczęściej (ale wciąż w bardzo rzadkich przypadkach) stosuje się go przy legalnej aborcji, gdy życie kobiety jest zagrożone i nie ma dostępu do innych specjalistycznych leków. Stosowanie Cytotecu w szpitalach jest praktycznie zabronione, ponieważ to lek z kompletnie innej dziedziny i powinien być używany wyłącznie przy wrzodach żołądka.

Jeżeli do szpitala trafi kobieta, która zażyła Cytotec i aborcja z niewiadomych powodów się skomplikowała (są to przypadki około dwóch lub trzech osób na sto, także zdarzają się, lecz nie często) należy oczywiście poinformować lekarzy lub pielęgniarki o wszelkich zażytych lekach i innych używkach. W Polsce aborcja wykonana samodzielnie, w domu nie jest karalna, więc lepiej jest wyznać prawdę – od tego zależy zdrowie, a nawet życie.

Ulotka i przygotowanie do aborcji

Jak przygotować się do wykonania aborcji farmakologicznej za pomocą Cytotecu?

Zanim przystąpi się do zażycia specyfików i wykonania aborcji, należy się odpowiednio przygotować. W tym przypadku trzeba:

 • nie spożywać alkoholu, nawet na kilka dni przed wywołaniem poronienia;
 • zadbać o ciepło w pomieszczeniu;
 • przygotować koc lub inne okrycie w przypadku dreszczy;
 • znaleźć interesujące zajęcie – takie, na które pozwala stan fizyczny i psychiczny;
 • przygotować podpaski lub inne specjalistyczne wkładki blokujące krwawienie;
 • przyszykować środki przeciwbólowe (nie mogą mieć działania rozkurczowego);
 • ciepła woda i jakaś lekka przekąska również się przydadzą;
 • poprosić zaufaną osobę o pomoc (jeśli nie ma takiej możliwości, wystarczy zadzwonić – zawsze jest to ewentualne zabezpieczenie);

Ulotka

Do leków dołączona jest ulotka. Zawiera ona wszystkie potrzebne informacje dotyczące Cytotecu i jego zastosowania w przypadku wrzodów żołądka. Sprawa komplikuje się, ponieważ dane potrzebne do przerwania ciąży znajdują się tylko w ostrzeżeniach, przeciwskazaniach oraz skutkach ubocznych. W razie wątpliwości w ulotce podany jest całkowity skład leku, aby potencjalny użytkownik był w pełni świadomy z czego korzysta. Informacje są również dostępne online – w przypadku braku lub zgubienia papierka. Jeden z punktów wspomina o stosowaniu leku w trakcie ciąży, warto się z nim zapoznać – informuje o skutkach przyjęcia leku oraz wspomina o tym, że oprócz poronienia Mizoprostol zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i wystąpienia wad wrodzonych. Przed wykonaniem aborcji należy zapoznać się ze wszystkimi możliwymi danymi.

Skutki przedawkowania leku i działania niepożądane

Do skutków przedawkowania leku (co jest potrzebne do prawidłowego przebiegu aborcji farmakologicznej) należą:

 • bóle głowy;
 • ogólne osłabienie organizmu;
 • bóle brzucha i niestrawność;
 • zaparcia;
 • gorączka;
 • krwawienie i skurcze macicy;
 • nudności i wymioty;
 • mogą zdarzyć się omdlenia;

Mogą pojawić się również inne objawy lub ich całkowity brak. Ich występowanie zależy od organizmu osoby, która zdecydowała się leki przedawkować w celu wykonania aborcji – nie należy Cytotecu w przypadku choroby. Wywołać poronienie tym specyfikiem można aż do dwunastego tygodnia ciąży, każdą chorobę, mogącą utrudnić proces należy przeczekać.

Działania niepożądane jakie mogą się pojawić (w przypadku wykonywania aborcji farmakologicznej, niektóre z nich są jak najbardziej pożądane) to:

 • wstrząsy anafilaktyczne (alergia na składnik);
 • krwotok z macicy lub jej pęknięcie;
 • śmierć płodu lub poronienie;
 • dreszcze;
 • zator płynem owodniowym;
 • przedwczesny poród;
 • zatrzymane łożysko;

Gdzie można kupić lek?

Lek jest dostępny na receptę i można go kupić w aptekach. Jednakże lekarze nie chcą wydawać recept na cytotec, ponieważ zdają sobie sprawę z jego drugiego zastosowania i dość często spotykają się z symulacją wrzodów żołądka, aby uzyskać specyfik. Właśnie z tego powodu jest on bardzo rzadko przepisywany, a więc trudno dostępny. Nawet jeżeli uda się uzyskać receptę, to większość aptek już nie zamawia tego leku, co znacznie utrudnia jego zdobycie.

Jest oczywiście sposób, aby wyjść z tej sytuacji. Z pomocą przychodzą sklepy internetowe oraz fundacje aborcyjne. Jeśli zdecydujemy się na zakup tabletek przez internet, należy dokładnie sprawdzić źródło z jakiego zamawiamy specyfik. Mimo wszystko jest to najbezpieczniejsza i najtańsza forma wykonania samodzielnej aborcji w warunkach domowych. Każdy sklep powinien zawierać dokładne opisy leków, jakie oferuje oraz dane kontaktowe, w wypadku, gdyby potencjalny klient chciał uzyskać dodatkowe informacje i rozwiać swoje wątpliwości. Lek można zakupić w różnych cenach, które zazwyczaj oscylują wokół sześciuset złotych. Najlepiej jest korzystać ze stron polskich, w których zrozumiemy co i od kogo kupujemy. Można go dostać m.in. na stronie tabletki-poronne-sklep.org.

Podsumowanie

Aborcja farmakologiczna w warunkach domowych jest tą najczęściej wykonywaną, najtańszą i najbezpieczniejszą. Cytotec pozwala na jej wykonanie, a skutki uboczne nie są aż tak zagrażające zdrowiu i życiu, żeby całkowicie odradzać ten sposób usunięcia ciąży. Na rynku istnieją oczywiście nieco lepsze leki, ale nie są to rażące różnice w działaniu, więc cytotec jest lekiem godnym polecenia w przypadku aborcji wykonywanej samodzielnie. Warto pamiętać o tym, aby przy stosowaniu leku, była obok zaufana osoba, która w razie jakichkolwiek zagrożeń zdrowia i życia będzie w stanie pomóc lub wezwać specjalistów. Leki muszą pochodzić ze sprawdzonego i znanego źródła, nie zaleca się zamawiania ich z zagranicznych, obcych i podejrzanych stron.

cialis cena

Przeczytaj również:

 • Mifepriston – najważniejsze informacje o leku
 • Czym jest Mizoprostol?