Tabletki poronne

tabletki poronne

Kobiety będące w niechcianych ciążach od zawsze przerywały je samodzielnie, nie zawsze z zastosowaniem w pełni bezpiecznych sposobów. Chemikalia, skakanie ze schodów, ostre przedmioty umieszczane w macicy to na szczęście już tylko historia. Obecnie wykonanie aborcji wygląda inaczej. W jaki sposób kobiety mogą dzisiaj przeprowadzić samodzielną aborcję? Jest ona równoznaczna z przyjęciem przeznaczonych do tego celu środków farmaceutycznych. Cena tabletek poronnych nie jest także nazbyt wygórowana. Jako metodę aborcyjną stosuje się dzisiaj połączenie Mifepristonu i Misoprostolu, które jest rekomendowane przez WHO. 

Czym są tabletki poronne? 

Tabletki poronne to bezpieczna, prosta i względnie niedroga metoda na przerywanie niechcianej ciąży. W celu przeprowadzenia bezpiecznej aborcji farmakologicznej, będziemy potrzebować poronnego zestawu, który składa się z Misoprostolu i Mifepristonu. To ile kosztują tabletki poronne, będzie zależało od wybranego producenta i miejsca zakupu. Gdzie kupić w 2020 tabletki poronne? Można to zrobić chociażby za pośrednictwem internetu. 

Jak w ogóle działają tabletki poronne? 

Jak uważają lekarze, co trzecia ciąża może zakończyć się samoistnym poronieniem. Nierzadko odbywa się to na tak wczesnym etapie, iż kobieta nawet nie zdaje sobie sprawy, iż w ogóle doszło do zapłodnienia i uważa krwawienie po prostu za menstruację fizjologiczną. 

Skutkiem tabletek poronnych jest wydalenie zarodka z organizmu. Zjawisku temu towarzyszy krwawienie, ból i skurcze macicy. Substancje, które są zawarte w tabletkach odpowiadają za blokowanie receptorów dla progesteronu, który odpowiedzialny jest za podtrzymywanie ciąży. Kiedy go zabraknie, dochodzi po prostu do poronienia, nazywanego poronieniem sztucznym, bowiem nie wywołanym przez naturę, ale z uwagi na zażycie chemicznych substancji. 

Kup tabletki poronne w tabletki-poronne-sklep.org

Jak zastosować tabletki poronne 

Odpowiedź na pytanie, jak stosować tabletki poronne (dopochwowo albo doustnie) znajdziemy bez problemu w instrukcji ich użycia. Musimy się ściśle jej trzymać. Pomimo tego nierzadko do wydalenia zarodka może nie dojść. Możemy wówczas po paru dniach, powtórzyć wcześniej zastosowane dawkowanie. 

Skuteczność aborcji farmakologicznej jest jednakże dość spora, biorąc pod uwagę statystyki. Ma ona takie same symptomy, jak naturalne poronienie. Lekarz nie będzie w stanie rozpoznać przyczyny w razie, gdyby konieczna stała się pomoc lekarska, czy też ewentualne potwierdzenie dla zakończenia ciąży. Test ciążowy będzie wiarygodny dopiero wówczas, kiedy upłyną 4 tygodnie od zażycia środków farmaceutycznych, wcześniej może on pokazać istnienie ciąży. 

To jakie tabletki poronne są najlepsze, uzależnione jest przede wszystkim od momentu ich zażycia. Należy zrobić to do 9 tygodnia, wówczas są praktycznie w stu procentach skuteczne. Im ciąża będzie starsza, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, iż tabletki w ogóle zadziałają. Pomimo tego, aborcja farmakologiczna przeprowadzana jest do 12 tygodnia ciąży (około 70 procent skuteczności). 

W jakiej formie są one podawane? Jakie są ich rodzaje i czym się od siebie różnią?  

Mamy do dyspozycji dwie metody farmakologicznej aborcji: aborcja z użyciem samego Misoprostolu, jak i aborcja z zastosowaniem zestawu leków (Misoprostol i Mifepriston). Aborcja z użyciem samego Misoprostolu nie jest tak skuteczna, jak ta dokonywana z zastosowaniem zestawu leków zawierającego Misoprostol i Mifepriston. 

Jeżeli mamy do dyspozycji zestaw Misoprostol + Mifepriston nazywany zestawem MM i nasza ciąża nie jest starsza, aniżeli 12 tydzień to powinniśmy dawkować owy zestaw następująco: 

Tabletkę Mifeprostonu należy połknąć, popijając ją wodą. 

Po upłynięciu przynajmniej doby, trzeba przyjąć 4 tabletki Misoprostolu. Aplikujemy je albo między dziąsło i policzek (po 2 tabletki na każdą stronę) lub też dopochwowo. Misoprostol wchłania się poprzez śluzówkę. Trzymamy leki w ustach około 30 minut, później (jeżeli przyjmujemy doustnie) połykamy to, co nam pozostaje. 4 tabletki wystarcza spokojnie do przeprowadzenia aborcji w przypadku tego wieku ciąży.  

Jeżeli do naszej dyspozycji jest jedynie Misoprostol, 4 tabletki musimy włożyć między dziąsło a policzek – po dwie na każdą stronę. Wchłanianie Misoprostolu odbywa się poprzez śluzówkę. Tabletki trzymamy w jamie ustnej przez czas 30 minut, później przełykamy to, co nam pozostało. 

Tabletki poronne – możliwie skutki uboczne 

Ewentualne skutki uboczne tabletek poronnych, są zwykle niezbyt groźne: mdłości, wymioty, biegunka, dreszcze i gorączka. Interwencji medycznej wymagać będzie nazbyt obfite krwawienie. Ból, który towarzyszy farmakologicznej aborcji przypomina nieco dość bolesną menstruację. Jeżeli ciąża nie jest zbyt zaawansowana, to uwaga, nie powinno się przyjmować tabletek poronnych powyżej tygodnia ciąży, który został wskazany w ulotce dołączonej do opakowania. 

Czym grozi zażycie tabletek poronnych? 

Aborcja farmakologiczna powinna być przeprowadzana pod okiem zaufanej osoby, która w razie skutków niepożądanych, udzieli nam pomocy czy po prostu zawiezie do lekarza. 

Przeciwwskazaniem może być: 

 • anemia,
 • ciąża niepotwierdzona,
 • brak dostępności do lekarza,
 • stan alkoholowego upojenia,
 • ciąża pozamaciczna. 

Farmakologiczna aborcja to metoda skuteczna w ok. 97 procentach (jej skuteczność nieznacznie spada razem ze wzrastającą liczbą odbytych wcześniej porodów). W wypadku 3 kobiet na 100 następuje sytuacja, kiedy tabletki poronne nie działają, poronienie w ogóle nie następuje albo będzie częściowe. W takim wypadku konieczne stanie się dokończenie zabiegu z użyciem próżniowej metody (odessania, tego co zawiera macica) łyżeczkowanie albo podanie dodatkowej ilości Mizoprostolu.  

Aborcja medyczna to metoda w pełni bezpieczna, którą stosuje się od wielu lat na całym świecie. Powikłania nie są zbyt częste. Może pojawić się obfite krwawienie – symptomy te obserwowane są u 1/100 kobiet. Pośród ubocznych skutków podanych leków, wymienia się: podwyższenie temperatury ciała, biegunkę, wymioty, zawroty głowy, bóle i nudności.   

Kiedy możemy sięgać po aborcję farmakologiczną? 

Zgodnie z wytycznymi WHO, aborcję z użyciem środków farmakologicznych, można wykonać samodzielnie we własnym domu do 12 tygodnia ciąży. 

Jak odpowiednio przygotować się do aborcji? 

Warto przygotować sobie:

 • środki przeciwbólowe (na przykład ketonal, pyralginę, ibuprofen, paracetamol) i rozkurczowe (np. no-spa),
 • zapas podpasek,
 • coś do picia i ewentualnie lekki posiłek,
 • butelkę albo termofor napełniony ciepłą wodą,
 • ciepły koc w razie pojawienia się dreszczy. 

Nie wolno spożywać alkoholu, można za to palić papierosy. Warto także znaleźć sobie jakieś zajęcie, najlepiej ruchowe celem przyspieszenia procesu poronienia. Jednakże w przypadku bardzo złego samopoczucia, można włączyć sobie telewizor i położyć się wygodnie na kanapie. Pamiętajmy również o własnym psychicznym komforcie i pozytywnym nastawieniu – warto, abyśmy zadbali o to, ażeby maksymalnie móc się zrelaksować. Dobrze, aby ktoś przy nas był. Jeśli nie mamy takiej zaufanej osoby, miejmy chociaż pod ręką telefon, żeby w razie jakichkolwiek powikłań móc zadzwonić na pogotowie.

Co będzie się działo z naszym ciałem po zażyciu tabletki poronnej? 

Aborcja to proces, który przebiega u każdego inaczej. Po tym, jak zostanie zażyta pierwsza tabletka, zwykle nic nie będzie się działo. Do poronienia po zażyciu samego Mifepristonu dochodzi bardzo rzadko, chociaż w przypadku bardzo słabych ciąż, może to nastąpić. W większości wypadków, nie pojawiają się jednakże żadne symptomy ani też dolegliwości. Ewentualnie mogą pojawić się niewielkie mdłości i plamienia. Możemy wówczas wykonywać spokojnie takie same czynności, co normalnie. W wypadku zestawu MM, krwawienie rozpoczyna się niedługo po zażyciu Misoprostolu. 

Jakie są symptomy? Czy to jest bolesne? Czy pojawia się sporo krwi? Czy możemy stracić przytomność? 

Podwyższenie temperatury ciała, biegunka i dreszcze to najważniejsze skutki uboczne zażycia Misoprostolu – nie muszą one oczywiście się pojawić, niemniej jednak ich występowanie jest zupełnie normalne i nie będzie się zbyt długo utrzymywać. W chwili poronienia wymienione objawy ustępują i pozostaje wyłącznie krwawienie. 

Wywołaniu procesu poronienia towarzyszyć będzie ból o różnorodnym natężeniu – może być podobny do tego podczas menstruacji albo porodu. Każda kobieta będzie to odczuwała nieco inaczej, niemniej nie można się nastawiać na najgorsze. Warto wziąć w takiej sytuacji leki przeciwbólowe, pomocny jest również termofor i ruch. 

Po jakim czasie powinno się wykonać test? 

Hormon beta HCG utrzymuje się w organizmie kobiety minimum przez 14 dni po aborcji. Przeprowadzenie testu z moczu, po połknięciu tabletek, nie będzie mieć więc sensu i może dać fałszywy wynik odnośnie ciąży. Warto wykonać dwa testy i porównać oba współczynniki – jeżeli ich wartość ma tendencję spadkową, oznacza to, iż aborcja była skuteczna. 

Czy przed dokonaniem aborcji farmakologicznej i po niej należy udać się do ginekologa?  

Co do zasady, nie będzie konieczne wykonanie kontroli lekarskiej czy też badania USG przed i po przeprowadzeniu aborcji farmakologicznej, niemniej jednak tak naprawdę wszystko zależne jest od naszego komfortu. Jeżeli odczuwamy potrzebę sprawdzania czy wszystko przebiegło prawidłowo, to możemy udać się na kontrolę. Lekarz nie zorientuje się, iż przyjęliśmy leki. Wystarczy, iż powiemy o krwawieniu. Jednakże należy pamiętać, iż jeśli tabletki były zastosowane dopochwowo, to ich resztki mogą być widoczne podczas ewentualnego badania ginekologicznego. Dlatego lepiej wybrać wersję tabletek doustnych, po których nie pozostanie żadny ślad. 

Niemniej jednak, istnieją takie sytuacje, w których wizyta u ginekologa będzie koniecznością. Jeżeli po paru dniach od momentu zażycia tabletek, odczuwamy ciągle nasilający się ból brzucha, mamy podwyższoną temperaturę, zaś wydzielina z pochwy ma gnijący zapach, oznacza to niestety obecność stanu zapalnego. Dzieje się tak w chwili, kiedy od ścian macicy nie oderwały się jeszcze wszystkie tkanki. Wówczas niezbędne może stać się łyżeczkowanie macicy. 

Przeczytaj również:

 • Mifegyne – wszystko, co musisz wiedzieć
 • Informacje na temat tabletek poronnych